W ciągu ostatnich kilku lat złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości stało się łatwiejsze dzięki łatwości składania wniosków przez internet. Całkowite koszty związane ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości mogą się różnić w zależności od wybranych opcji, ale jest to szybki i łatwy sposób na uregulowanie długów.
Upadłość konsumencka – na czym polega?
Celem upadłości konsumenckiej jest uregulowanie zobowiązań oraz zmniejszenie, poprawienie lub wyeliminowanie zadłużenia. Zgodnie z przepisami konsumenci mogą ogłosić upadłość. Pomaga im to radzić sobie z niektórymi problemami finansowymi, a także jest korzystne dla gospodarki kraju. Istnieją dwa inne warunki: niewypłacalność i niemożność spłaty długów.
Kiedy osoba staje się niewypłacalna, nie ma już pieniędzy na spłatę długów. Jedyną opcją, jaka pozostała, jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Jest to proces prawny, który może pomóc ludziom pozbyć się długów, zachowując jednocześnie wypłacalność. Jednym z kroków do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest złożenie w sądzie odpowiednich dokumentów i załączników.
Koszty upadłości konsumenckiej
Koszty postępowania upadłościowego zależą od tego, czego potrzebujesz. Ale generalnie będą one obejmować proces składania wniosku o ogłoszenie upadłości i pewne opłaty prawne.
Pierwszym kosztem jest opłata za zgłoszenie upadłości. Wynosi ona 30 zł. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie wpłaty.
Drugim kosztem jest wynagrodzenie dla syndyka zarządzającego majątkiem wiąże się z kosztami. Koszty te będą zależeć od wielu czynników, w tym wysokości zobowiązań, liczby wierzycieli oraz złożoności sprawy.
W przypadkach, w których musisz maksymalnie uprościć postępowanie upadłościowe, w większości przypadków proste procedury będą kosztować 4-7 tys. zł. Ale kiedy sprowadza się do sprzedaży Twojej nieruchomości lub dodania innych aktywów, może osiągnąć poziom 10 tys.