Zespół cieśni nadgarstka – jak go rozpoznać i leczyć?

Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób układu ruchu, a dokładnie kończyn górnych, jest zespół cieśni nadgarstka. Kto jest na nią narażony? Jakie daje objawy? Jak wygląda leczenie?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Schorzenie jak zespół cieśni nadgarstka jest typem neuropatii, która dotyka nerwu pośrodkowego biegnącego w ręce i powoduje nieprzyjemne objawy odczuwane w nadgarstku i dłoni, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Na to schorzenie narażone są głównie osoby wykonujące stale powtarzalne czynności z użyciem dłoni, na przykład jak pisanie na klawiaturze, praca przy linii produkcyjnej, ale też jazda na rowerze.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Do głównych objawów tej dolegliwości zaliczają się:

  • Uczucie mrowienia w dłoniach,
  • Drętwienie dłoni,
  • Zaburzenia czucia dłoni,
  • Osłabienie siły w dłoniach,
  • Bóle dłoni albo nadgarstka.

W celu oceny, czy przyczyną objawów jest zespół cieśni nadgarstka, przeprowadza się badanie USG nerwu pośrodkowego oraz otaczających go tkanek.

Metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka

Aby zminimalizować objawy, zaleca się przede wszystkim zmianę nawyków i unikanie tych ruchów, które powodują dolegliwości. Dla szybkiej ulgi można wykorzystać chłodzenie nadgarstka.

Zaleca się też fizjoterapię, na przykład z użyciem fali uderzeniowej, a także terapię manualną i kinesiotaping. Pozwalają one na poprawę pracy struktur w obrębie nadgarstka i minimalizują symptomy.

Bardzo dobre efekty daje również hydrodekompresja cieśni nadgarstka. To nowoczesna, bezoperacyjna metoda leczenia polegająca na iniekcji w nerw, aby wyeliminować lub zredukować objawy choroby.