Jak wybrać psychoterapeutę?

Obecnie nie ma żadnego problemu ze znalezieniem psychoterapeuty, bo mamy do dyspozycji coraz więcej ośrodków i specjalistów działających na własny rachunek. Kluczem do sukcesu jest to, aby wybrać profesjonalistę, ze współpracy z którym będziemy w pełni zadowoleni. Decydowanie się na tego pierwszego lepszego to nie najlepsze rozwiązanie. Warto dobrze przemyśleć swój wybór, zapoznać się z ofertami na rynku. W przeciwnym razie możemy trafić na kogoś niekompetentnego, kto wręcz nie nadaje się na to stanowisko pracy, co skutkować będzie niepowodzeniem terapii.

Potrzebna psychoterapia w Warszawie? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty

Pierwszym krokiem w przypadku wybierania psychoterapeuty jest to, aby sprawdzić jego kwalifikacje. Chodzi o zweryfikowanie posiadania odpowiedniego wykształcenia, kompetencji. Specjalista ma dyplom magistra psychologii lub tytuł lekarza psychiatrii. Najlepiej byłoby oczywiście popytać wśród znajomych i rodziny, wybrać usługodawcę z polecenia. Rekomendacje i dobre opinie na temat psychoterapeuty mówią same za siebie. Interesować powinno nas zawsze to, jakie studnia skończył dany usługodawca. Najlepiej udać się do takiego, który specjalizuje się w obszarze związanym z terapią lub ukończył studia medyczne. Istotne będzie to, w jakim nurcie terapeutycznym pracuje psychoterapeuta. Inne metody i narzędzia przydają się przy problemach dotyczących zaburzeń lękowych niż zaniżonej samooceny itd.

Przy wyborze psychoterapeuty zawsze powinno nas interesować jego doświadczenie. Same wykształcenie i kompetencje nie dają jeszcze gwarancji tego, że będziemy zadowoleni ze świadczonych usług. Nie chodzi tutaj koniecznie od kilkudziesięcioletnią praktykę, co oczywiście jest zawsze mile widziane. Znaczenie mają też odbyte staże i praktyki, co poszerza horyzonty specjalisty i jego wiedzę. Przed zdecydowaniem się na podjęcie współpracy, powinno się sprawdzić posiadanie certyfikatu psychoterapeuty lub kształcenia się w tym zakresie. Cechy osobowościowe także mają znaczenie, dlatego trzeba lepiej poznać usługodawcę. Może okazać się tak, że nie uda się nawiązać dobrej relacji terapeutycznej pomimo starań, świetnego wykształcenia i doświadczenia. W gabinecie mamy czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Artykuł powstał we współpracy z https://gabinet-ego.pl // Gabinet Ego – Nina Turek – Psychoterapia