Wybrane osoby mają możliwość otrzymania refundacji na wyroby chłonne przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jakie wyroby podlegają dofinansowaniu? Gdzie można je zakupić?
Jak uzyskać refundację na wyroby chłonne?
Refundacja na wyroby chłonne jest przyznawana wyłącznie wybranym osobom, które posiadają ubezpieczenie NFZ i stwierdzone schorzenie upoważniające do otrzymania refundacji.
Otrzymanie refundacji NFZ na wyroby medyczne możliwe jest między innymi w przypadku osób ze schorzeniami nowotworowymi – kod P100, a także przez osoby z otępieniami, głębokim upośledzeniem umysłowym, schorzeniami i uszkodzeniami układu nerwowego, uszkodzeniami układu pokarmowego czy uszkodzeniami i wadami układu moczowego – kod P101.
Ponadto refundacja NFZ jest możliwa do uzyskania przez osoby z ciężkim stopniem niepełnosprawności i w przypadku spełnienia warunków ustawy „Za życiem”.
Obecnie refundacja na pieluchomajtki i inne wyroby chłonne możliwa jest do realizacji bez konieczności wizyty w oddziale NFZ, ponieważ potwierdzenie zlecenia następuje online i zakupy też można zrobić online na przykład na chlonne24.pl.
Wyroby chłonne podlegające refundacji – lista
Refundacji NFZ podlegają różne rodzaje wyrobów chłonnych od wielu producentów. Zaliczane są do nich produkty jak:
– Pieluchomajtki – wyroby chłonne w formie pieluch z wkładem chłonnym, przeznaczone dla dorosłych i dla dzieci.
– Majtki chłonne – wyposażone we wkład chłonny oraz w elastyczny pas, zakładane jak zwykła bielizna.
– Pieluchy anatomiczne – przeznaczone do stosowania razem z siatkowymi majtkami, cechują się wysoką oddychalnością.
– Wkłady anatomiczne – również mocowane za pomocą majtek siatkowych.
– Podkłady chłonne – do umieszczenia na podłożu.
Gdzie kupić refundowane wyroby chłonne?
Sprzedażą refundowanych wyrobów chłonnych zajmują się przede wszystkim apteki i sklepy medyczne takie jak na przykład chlonne24.pl. Również możliwe jest złożenie zamówienia na potrzebne wyroby przez internet.
Należy pamiętać o tym, że do zakupienia wyrobów chłonnych konieczne będzie przedstawienie zlecenia na wyroby medyczne opatrzonego odpowiednim kodem, na przykład jak kod P101 czy kod P100.