Znieczulenie komputerowe u dentysty – na czym polega?

Nie przepadasz za zwykłym znieczuleniem u stomatologa? Wybierz gabinet, który oferuje bezbolesne znieczulenie komputerowe. Sprawdź, na czym ono polega i jakie są jego główne zalety.

Znieczulenie komputerowe – co to jest?

Znieczuleniem komputerowym nazywa się typ znieczulenia miejscowego stosowanego podczas różnych zabiegów stomatologicznych, na przykład leczenia próchnicy, ekstrakcji. Stosowane jest wtedy specjalne urządzenie wyposażone w komputer, który automatycznie dobiera ilość i ciśnienie substancji znieczulającej.

W gabinetach stomatologicznych można skorzystać dziś z różnych typów znieczuleń. Na czym polega znieczulenie komputerowe?

Bezbolesne znieczulenie komputerowe dostępne jest obecnie jedynie w wybranych prywatnych gabinetach dentystycznych.

Jak przebiega znieczulenie komputerowe?

Podczas znieczulenia komputerowego nie stosuje się standardowych strzykawek. Zamiast nich dentysta korzysta z aplikatora przypominającego długopis, który zakończony jest bardzo cienką i krótką igłą.

Znieczulenie zaczyna działać już w momencie pierwszego kontaktu igły z tkanką, znacznie redukując dolegliwości towarzyszące wkłuciu. Następnie stomatolog podaje znieczulenie w różne punkty, a komputer automatycznie dozuje środek.

Jako że substancja znieczulająca podawana jest powoli, bezbolesne znieczulenie komputerowe trwa nieco dłużej od zwykłego.

Zalety znieczulenia komputerowego

Główną zaletą znieczulenia komputerowego jest brak bólu oraz uczucia rozpierania podczas podawania substancji znieczulającej.

Sposób podania znieczulenia bez użycia strzykawki redukuje też stres, co powoduje, że znieczulenie komputerowe jest doskonałe dla dzieci i osób z dentofobią.

Po podaniu znieczulenia komputerowego pacjent nie doświadcza też uczucia obrzęku i odrętwienia tkanek, dlatego może normalnie mówić, jeść, uśmiechać się po wyjściu z gabinetu.

Źródło: https://dentystagliwice.pl/2021/12/31/na-czym-polega-znieczulenie-komputerowe-w-gabinecie-stomatologicznym/