Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Kredyt hipoteczny można uzyskać w wielu bankach. Każdy z nich proponuje jednak inne warunki i koszty kredytowania. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze najlepszego kredytu na mieszkanie albo na dom? By przeprowadzić się na swoje, nie trzeba posiadać pełnej sumy potrzebnej na zakup lub budowę nieruchomości. Większą część kosztów można skredytować. Dzisiaj to bardzo popularna opcja. Mnogość ofert powoduje jednak, że wybór tej najkorzystniejszej nie powinien być dziełem przypadku. Artykuł został przygotowany we współpracy z doradca finansowy Wałbrzych.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Warto rozpocząć od podstaw – kredyt hipoteczny co to? To kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. To ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości i wybranych prawach, co ma na celu zabezpieczenie wierzytelności.

Zastosowanie takiego zabezpieczenia powoduje, że kredyt hipoteczny może opiewać na wysoką sumę. Średnio jest to około 200-400 tysięcy złotych. Z tak dużą kwotą wiąże się także dłuższy okres spłaty – zwykle 20-30 lat.

Jak dostać kredyt hipoteczny? Aby skorzystać tego finansowania, trzeba spełnić szereg wymogów. Spora kwota kredytu i wysokość raty powodują, że banki bardzo skrupulatnie sprawdzają potencjalnych kredytobiorców. Również istotne jest dokładne przeanalizowanie dostępnych ofert, ponieważ nawet niewielkie różnice w oprocentowaniu czy marży mogą przełożyć się na spory wydatek w perspektywie tak długiego okresu kredytowania.

Czym powinien wyróżniać się dobry kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny można otrzymać w wielu bankach. Każdy z nich ma jednak inną ofertę, wobec tego odpowiedzialny kredytobiorca powinien zapoznać się z wieloma propozycjami przed podjęciem ostatecznej decyzji. Stąd też tak często powtarzające się pytanie – gdzie wziąć kredyt hipoteczny?

Cechy dobrego kredytu hipotecznego:

– niskie koszty – niskie oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie,
– brak innych kosztów obsługi kredytu – brak konieczności założenia płatnego konta bankowego, brak prowizji za wcześniejszą spłatę,
– wygoda – łatwa spłata zadłużenia, możliwość wzięcia wakacji kredytowych,
– indywidualne dopasowanie – odpowiadające obecnej sytuacji kredytobiorcy.

Warto przy tym zaznaczyć, że to, co jest dobre dla jednego kredytobiorcy, wcale nie musi być korzystne dla innego. Właśnie dlatego finansowanie koniecznie musi być dopasowane do klienta, by mógł on wygodnie i bezpiecznie uzyskać pieniądze i spłacać zadłużenie.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Zatem, gdzie najlepiej wziąć kredyt hipoteczny? Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna. Przed podjęciem tak istotnej decyzji zawsze należy zapoznać się z różnymi propozycjami.

Oferty nieustannie się zmieniają, podążając za aktualną sytuacją gospodarczą. Odpowiedź na pytanie, gdzie najłatwiej dostać kredyt hipoteczny 2017, wcale nie będzie taka sama, jak dla 2020 roku.

Przeanalizowanie i porównanie dostępnych ofert kredytowych nie musi być jednak skomplikowane. Nie trzeba robić także tego samodzielnie – obecnie do dyspozycji kredytobiorców są specjalne narzędzia i usługi umożliwiające podjęcie najlepszej decyzji.

Przy poszukiwaniu najlepszych ofert bardzo pomocne są:

– kalkulatory kredytów hipotecznych,
– porównywarki kredytów hipotecznych,
– biura doradców kredytowych.

Kalkulatory i porównywarki kredytowe

Dzisiaj niemalże w każdym serwisie poświęconym finansom można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów i porównywarek kredytowych. To bezpłatne narzędzia dostępne online, dzięki którym można zapoznać się z dostępnymi ofertami w różnych bankach i sprawdzić swoją zdolność kredytową.

Porównywarki mają postać rankingów lub mogą pozwalać na skalkulowanie kosztów kredytu – wtedy nazywane są kalkulatorami. Serwisy te w jednym miejscu prezentują oferty wielu banków, więc można od razu zapoznać się z wszystkimi z nich.

Bardzo pomocne są kalkulatory, ponieważ to właśnie za ich pomocą można wyliczyć zdolność kredytową wymaganą do otrzymania kredytu hipotecznego. Kalkulator może wtedy odpowiedzieć na pytanie: ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny?

Na podstawie obliczeń serwis może także wskazać, który bank ma najlepszą ofertę. W ten sposób można wyselekcjonować propozycje wyróżniające się najniższymi kosztami kredytowania, a tym samym dogodną ratą.

Doradca kredytowy

Warto jednak pamiętać o tym, by porównywarki i kalkulatory traktować jedynie orientacyjnie. Aby dowiedzieć się o rzeczywistych ofertach, najlepiej odwiedzić doradcę kredytowego.

Takie usługi świadczy między innymi biuro Ekspert Finansowy Wałbrzych: https://kredytwalbrzych.pl/oferta/. Dostarcza ono bezpłatną pomoc w doborze najlepszych ofert kredytów i pożyczek, doradzając klientom w znalezieniu najlepszej oferty we wszystkich bankach w Polsce. Opinie na temat usług biura można znaleźć na jego stronie na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/DoradcaFinansowyWalbrzych/.

Doradca kredytowy posiada dostęp do aktualnych ofert banków i może wyliczyć zdolność kredytową klienta. Na podstawie jego analizy można dobrać najlepszy kredyt hipoteczny na rynku i wysłać wniosek od ręki.