Pierwsze zęby zaczynają pojawiać się u dzieci już około 6 miesiąca życia. Wyrzynają się w określonej kolejności, a następnie wypadają, by dać miejsce zębom stałym. Jak rosną zęby mleczne u dziecka? W jakiej kolejności wypadają?
Jak rosną zęby mleczne u dziecka?
Rodzice najczęściej zauważają pierwsze ząbki u swojej pociechy około 6 miesiąca jej życia. Kolejność wyrzynania się zębów mlecznych warunkowana jest genetyką, lecz czasami zdarzają się drobne nieprawidłowości, które nie powinny wzbudzać niepokoju u rodziców.
Kolejność wyrastania mleczaków u dzieci:
1. 6-10 miesiąc: dolne siekacze.
2. 8-12 miesiąc: górne siekacze.
3. 9-13 miesiąc: dwójki – górne siekacze boczne.
4. 10-16 miesiąc: dolne siekacze boczne.
5. 13-19 miesiąc: górne pierwsze trzonowce.
6. 14-18 miesiąc: dolne pierwsze trzonowce.
7. 16-23 miesiąc: kły górne i dolne.
8. 23-31 miesiąc: dolne drugie trzonowce.
9. 25-33 miesiąc: górne drugie trzonowce.
Razem dziecko ma 20 zębów mlecznych, które najczęściej w całości wyrastają do 3. roku życia. Ząbkowanie może być bolesne, dlatego zaleca się wtedy stosowanie specjalnych żeli, gryzaków schładzanych w lodówce, które zmniejszają dolegliwości.
Zęby mleczne – kiedy wypadają?
Najczęściej zęby mleczne zaczynają wypadać od około 6. roku życia, ale zdarza się, że u niektórych dzieci proces ten ma miejsce od 5. roku życia. Także w tym przypadku kolejność wypadania zębów mlecznych jest określona.
Do wypadania zębów mlecznych dochodzi na skutek nacisku zębów stałych, jaki wywoływany jest na zęby mleczne, które są słabo ukorzenione w jamie ustnej. W efekcie łatwo wypadają.
Kolejność wypadania mleczaków u dzieci:
1. 6-7 lat: siekacze górne i dolne.
2. 7-8 lat: drugie siekacze górne i dolne.
3. 9-11 lat: pierwsze trzonowce górne i dolne.
4. 9-12 lat: kły dolne.
5. 10-12 lat: drugie trzonowce górne i dolne, górne kły.
W razie jakichkolwiek nieprawidłowości z wyrzynaniem i wypadaniem zębów u dziecka pomoże dentysta. Do specjalisty można udać się na NFZ lub prywatnie.