Sprzedaż nieruchomości – kiedy trzeba odprowadzić podatek?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przy sprzedaży nieruchomości może być zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego. W jakich sytuacjach taka dania nakładana jest na sprzedającego? Czy zawsze trzeba będzie ją odprowadzać?

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Podatek naliczany za sprzedaż nieruchomości, na przykład za sprzedaż mieszkania, jest rodzajem podatku dochodowego.

Podatkowi w wysokości 19% podlega dochód ze sprzedaży nieruchomości. Pod uwagę nie bierze się zatem całej kwoty sprzedaży, lecz przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, do których wlicza się kwota nabycia nieruchomości, a także inne koszty jak remonty, usługi agencji nieruchomości, usługi notarialne.

Podatek za sprzedaż nieruchomości – kiedy trzeba go wnieść?

Podatek ten należy zapłacić wtedy, gdy do sprzedaży doszło przed upływem 5 lat podatkowych, licząc od momentu nabycia nieruchomości.

Jeżeli więc właściciel będzie posiadać nieruchomość przez minimum 5 lat podatkowych, wtedy tego typu podatki na rynku nieruchomości go nie obowiązują.

Jeśli interesuje Cię temat taki jak: skup domów Śląsk to zapraszamy do zapoznania się informacjami dostępnymi na naszej stronie.

Jak uniknąć płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości?

Poza odczekaniem okresu 5 lat podatkowych można uniknąć płatności podatku od sprzedaży mieszkania, domu czy działki wtedy, gdy uzyskane środki będą w pełni przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, gdy doszło do transakcji.

Jako własne cele mieszkaniowe są traktowane:
– Kupno innej nieruchomości mieszkalnej – domu, mieszkania,
– Zakup działki pod budowę nieruchomości mieszkalnej,
– Budowa domu,
– Remont posiadanej nieruchomości mieszkalnej,
– Opłacenie kredytu z odsetkami wziętego na kupno nieruchomości – dotyczy kredytów uzyskanych przed sprzedażą.