Coraz więcej osób emigrujących do Szwecji zakłada tam własne firmy. W wielu branżach jest to bardzo korzystne rozwiązanie, biorąc pod uwagę atrakcyjne zarobki i brak skomplikowanych formalności w biznesie. Jak otworzyć firmę w Szwecji jako obcokrajowiec i jak ją prowadzić?
Czy Polak może prowadzić firmę w Szwecji?
Obywatele krajów, które należą do Unii Europejskiej oraz do EEA – Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogą założyć swój biznes w Szwecji na takich samych zasadach, jak Szwedzi.
Wobec tego własna firma w Szwecji nie jest trudna w założeniu i stanowi dobrą alternatywę dla poszukiwania zatrudnienia w szwedzkich przedsiębiorstwach. Praca na własny rachunek, chociaż związana jest z większą odpowiedzialnością, jest też w stanie zapewnić lepsze zyski.
Firma w Szwecji – jak ją otworzyć?
Założenie własnej firmy w Szwecji będzie wymagało spełnienia określonych wymogów oraz dostarczenia właściwych dokumentów, które będą podstawą do zarejestrowania działalności gospodarczej.
W przypadku obcokrajowców niezbędne będzie:
– Uzyskanie pozwolenia na pobyt w Szwecji,
– Otrzymanie numeru identyfikacyjnego personnummer,
– Dokonanie rejestracji w Rejestrze Przedsiębiorstw Bolagsverket – nie jest wymagane w przypadku działalności jednoosobowych, lecz warto to zrobić,
– Zarejestrowanie firmy w urzędzie podatkowym Skatteverket,
– Otwarcie firmowego konta bankowego.
O czym musi pamiętać przedsiębiorca w Szwecji?
Każdy przedsiębiorca prowadzący swoją działalność w Szwecji musi pamiętać o odpowiednich formalnościach.
Przede wszystkim przedsiębiorca musi prowadzić księgowość Szwecja. Zobowiązane są do tego wszystkie firmy.
Poza tym konieczne jest rozliczanie podatków oraz przygotowywanie deklaracji podatkowych. Podatki w Szwecji są zależne od rodzaju prowadzonej działalności. Główny podatek to podatek dochodowy płacony jako krajowy i lokalny. W przypadku mniejszych firm można uzyskać ulgi. Przedsiębiorcy będący płatnikami podatku VAT także muszą go rozliczać.
Należy także wnosić odpowiednie składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz emerytalne.