Umywalka nablatowa: na jakiej wysokości ją montować?

Każda łazienka posiada pewne elementy, które są wręcz obowiązkowe. Jednym z nich jest umywalka, której domownicy używają każdego dnia m.in. do mycia rąk i twarzy czy czyszczenia zębów. Popularnym ich rodzajem są z kolei umywalki nablatowe. Szeroki wybór takich umywalek można znaleźć na stronie https://tanialazienka.com/

Czym są umywalki nablatowe?

Umywalki nablatowe to takie, które są – najprościej mówiąc – stawiane na blacie, na co zresztą wskazuje ich nazwa. Dzielą się one jednak na dwa rodzaje. Pierwszy z nich pozwala na wpuszczenie umywalki do środka szafki, mimo że jej spora część nadal jest na zewnątrz. Drugi oznacza to, że umywalka jest całkowicie na blacie, a wewnątrz szafki znajduje się jedynie jej syfon.

Umywalki te są bardzo trwałe oraz odporne na wszelakie uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, cechują się również dużą funkcjonalnością oraz komfortem użytkowania, dlatego też są popularnym elementem w większości łazienek. Chociaż ich montaż jest stosunkowo prosty, to często pojawia się problem z tym, na jakiej wysokości powinny być zamontowane. Ta jest określana przez normy, jednak finalną wysokość uzależnia się tego, kto będzie korzysta z danej umywalki.

Na jakiej wysokości montować umywalkę nablatową?

Wysokość umywalek nablatowych – wbrew pozorom – nie jest sprawą błahą. Należy wpierw zastanowić się, kto będzie z nich korzystał, a dopiero później rozpocząć montaż.

Umywalka nablatowa: normy

Dla osób w pełni sprawnych przyjmuje się, że idealna wysokość montażu wynosi od 85 do 90 centymetrów. Wcześniej było to 80 do 85 centymetrów, ale normy zmieniły się ze względu na coraz wyższy wzrost populacji. W Polsce zalecany jest montaż nawet do 95 centymetrów.

Wysokość umywalek dla osób wysokich

Jeśli z umywalki będą z kolei korzystać osoby bardzo wysokie, należy je zamontować na wysokości około 95 do 100 centymetrów.

Wysokość umywalek dla seniorów

Teoretycznie umywalki nablatowe dla seniorów, a także osób niepełnosprawnych utrzymuje się na poziomie podobnym co dla osób pełnosprawnych. Często jednak można spotkać je na nieco niższej wysokości, wynoszącej około 80 do 85 centymetrów.

Wysokość umywalek dla dzieci

Montaż umywalek dla dzieci na odpowiedniej wysokości jest dość trudnym tematem, ponieważ nie określa się tutaj żadnych wartości. Zalecane jest zamontowanie ich na wysokości około 60 centymetrów dla dzieci o wzroście średnio 120 centymetrów, jednak wartość tą należy podnosić co dwa lata o 5 centymetrów, aż do wysokości 85 centymetrów. W żłobkach umywalki są montowane na poziomie 50 centymetrów, zaś w przedszkolach – 55 do 65 centymetrów.