Dopasowanie opon do felg – o czym musisz pamiętać?

Niewłaściwe dobranie opon i felg może skutkować pogorszeniem komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Przyczynia się też do szybszego zniszczenia ogumienia. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze opon i obręczy samochodowych?

Jak dobrać opony i felgi samochodowe?

Dopasowanie do siebie opon i felg ma kluczowe znaczenie. Jak sprawdzić czy felgi będą pasować do konkretnej opony?

Dobierając do siebie felgi i opony samochodowe, należy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry odnoszące się do tych części.

Opony i felgi – najważniejsze parametry

Aby dopasować felgi do opon albo opony do felg, trzeba uwzględnić poniższe parametry techniczne.

Dobierając felgi, należy zwrócić uwagę na:
– Szerokość felgi podawaną w calach,
– Średnicę felgi w calach,
– Parametr ET – osadzenie felgi,
– Rozstaw śrub w feldze.

Średnica felgi i średnica opony powinny być do siebie dopasowane. Można natomiast dobrać opony oraz obręcze o innych szerokościach.

Gdy nie wiesz, jak zmierzyć szerokość felgi, najlepiej poszukać odpowiedniego oznaczenia. Jest to pierwszy parametr w oznaczeniu obręczy, na przykład 6, 7, 7,5.

Kalkulatory i tabele do doboru felg

Jeżeli nie wiesz, jak dobrać oponę do felgi do aut sportowych, nie musisz samodzielnie wyliczać wszystkich parametrów i dobierać ich ręcznie. Obecnie w tym celu można zastosować specjalne kalkulatory i tabele.

Kalkulator pomoże w dopasowaniu odpowiednich felg do opon, a także opon do felg. Wystarczy wprowadzić w nim informacje o ogumieniu albo obręczach. Podobnie działają tabele, w których należy wyszukać odpowiednie parametry.