Jak wykonać efektowną i trwałą ciemną elewację domu?

Elewacja domu może mieć nie tylko jasne barwy. Coraz większym powodzeniem cieszą się także ciemne ściany zewnętrzne. O czym należy pamiętać przy ich wykonaniu?

Ciemna elewacja domu – jakie kolory wybrać?

Gdy Twoim marzeniem jest ciemna elewacja domu, do dyspozycji masz szeroką gamę kolorów, które mogą zagościć na ścianach zewnętrznych budynku.

Wśród najczęściej wybieranych kolorów znajdują się:
– Antracytowy – w przypadku powierzchni jak elewacja antracyt wygląda bardzo nowocześnie i świetnie współgra ze współczesną architekturą.
– Czarny – doskonale wygląda na poszczególnych elementach elewacji, nadając jej niebanalny wygląd.
– Brązowy – dobrze komponuje się z kolorem beżowym oraz białym, a także z ciepłymi odcieniami koloru szarego. Sprawdza się na nowoczesnych i klasycznych budynkach.
– Bordowy – stanowi ciekawe urozmaicenie wyglądu domu, można zestawiać go z kolorami jak biały, jasnoszary.

Zamiast farb można też wykorzystać inne materiały, na przykład ciemną deskę elewacyjną w szarym kolorze, okładziny kamienne lub ich imitacje ze styropianu.

Jeśli nie masz pojęcia jaki kolor elewacji wybrać zdecyduj się na projekty elewacji domów jednorodzinnych.

Jak zadbać o trwałość ciemnej elewacji domu?

Ciemniejsze elewacje szybciej się nagrzewają, dlatego powstają w nich naprężenia, które mogą spowodować ich uszkodzenie, między innymi pęknięcia, odspojenia. Jak uniknąć spękań na nagrzanej elewacji?

Zaleca się, aby ciemna elewacja domu stanowiła północną albo zacienioną ścianę domu, by uniknąć nadmiernego nagrzewania tynku. Można również zastosować specjalne tynki i farby odporne na wysoką temperaturę, które są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenie.

Warto też wybierać farby wysokiej jakości, aby zapobiec ich szybkiemu blaknięciu. Uznani producenci dodają do nich składniki uodparniające je na działanie promieniowania UV, a tym samym wydłużające ich trwałość i dbające o estetyczny wygląd elewacji.