Inflacja i jej wpływ na oszczędności. Jak je przed nią chronić?

Coraz wyższa inflacja jest problemem dotykającym każdego Polaka. Nie tylko widoczna jest w postaci wyższych cen w sklepach, ale również powoduje, że oszczędności tracą na wartości. W jaki sposób można ochronić pieniądze przed skutkami inflacji?

Jak inflacja wpływa na oszczędności?

W inflacji dochodzi do spadku wartości pieniądza. Może mieć ona zróżnicowane przyczyny, na przykład spadki lub wzrosty cen surowców i energii, dodruk pieniędzy dokonany przez bank centralny.

Obecnie, w lipcu 2022 roku, inflacja w Polsce wynosi ponad 15% i jest ona najwyższa od przeszło 25 lat.

Inflacja ma negatywne skutki dla wartości pieniądza. Na jej skutek dochodzi do wzrostów cen, dlatego za te same produkty trzeba zapłacić znacznie więcej. Jednocześnie dochodzi do spadku wartości posiadanych oszczędności, ponieważ taka sama kwota nie wystarcza już do zakupu tych samych produktów.

Wobec tego osoby, które posiadają oszczędności, narażone są na znaczne straty, co dodatkowo spotęgowały niskie stopy procentowe, które obowiązywały w Polsce w ostatnim czasie.

Jak ochronić pieniądze przed skutkami inflacji?

Na razie nic nie zapowiada szybkiego pożegnania się z wysoką inflacją. Warto więc wiedzieć, jak ochronić pieniądze przed skutkami inflacjią, aby nie doszło do ich szybkiego spadku wartości. Oto metody, które mogą w tym pomóc!

 1. Lokaty oszczędnościowe
  Wysoko oprocentowane lokaty oszczędnościowe to prosty i bezpieczny sposób na ochronę oszczędności przed utratą wartości. Można założyć je dzisiaj w bankach również przez internet.

Lokata pozwala na uzyskanie odsetek z ulokowanych na niej oszczędności. Im wyższe oprocentowanie lokaty, tym oszczędności są większe. Lokaty można zakładać na różne terminy, na przykład 3, 6, 12 miesięcy.

 1. Zakup walut obcych
  Obecnie wiele osób decyduje się na kupno walut obcych o większej stabilności niż złotówka, na przykład dolara czy euro. Dzięki temu można zabezpieczyć się przed spadkiem jej wartości.
 2. Inwestowanie w fundusze
  Fundusze inwestycyjne to sposób, który może zaoferować bardzo atrakcyjne zyski, chociaż inwestorzy muszą liczyć się wtedy z ryzykiem straty oszczędności. Do wyboru jest wiele funduszy, które różnią się między sobą sposobami lokowania środków oraz poziomem ryzyka.
 3. Zakup złota
  Złoto jest kruszcem popularnym wśród inwestorów. Jego wysoka stabilność i sukcesywny wzrost wartości powodują, że dzisiaj jest to skuteczny sposób na ochronę oszczędności przed skutkami inflacji.
 4. Zakup kryptowalut
  Kryptowaluty, waluty cyfrowe stały się obecnie sposobem na inwestowanie kapitału. Dzięki nim można bardzo szybko zyskać, ale również stracić swoje oszczędności ze względu na ich wahania kursowe.

To tylko kilka metod ochrony oszczędności przed inflacją. Warto więc wybrać odpowiednią dla siebie, by nie dopuścić do utraty wartości swoich pieniędzy! Pomocny będzie artykuł napisany we współpracy z portal.faktura.pl.