Jak zrobić przydomowy plac zabaw?

Przydomowy plac zabaw to idealne rozwiązanie dla rodziców dysponujących kawałkiem wolnego miejsca w ogrodzie, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom ciekawą rozrywkę, bez konieczności przemieszczania się poza teren swojej posesji. Dzięki dużej dostępności różnego rodzaju sprzętów, rodzice bez większych problemów mogą taki plac zabaw zaprojektować i wykonać samodzielnie, nawet jeżeli nie dysponują zbyt dużą ilością wolnych środków na ten cel.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Place zabaw, niezależnie od tego czy stworzone przed domem czy w publicznej przestrzenni, poza dawaniem dziecku rozrywki i możliwości rozładowania nadmiaru energii powinny być dla nich przede wszystkim bezpieczne. Dlatego też przed zakupem sprzętu na plac zabaw do ogrodu, w pierwszej kolejności należy zadbać o wykonanie w miejscu jego umieszczenia bezpiecznej dla dzieci nawierzchni. Ta dobrze dobrana pozwoli na zamortyzowanie wielu upadków, co bez wątpienia zapewni większe bezpieczeństwo ciekawym świata maluchom. Taką nawierzchnię wykonać można z materiałów syntetycznych bądź naturalnych. W ostatnim przypadku najczęściej wykorzystuje się trawę, piasek bądź drobny żwirek. Warto jednak mieć świadomość tego, że naturalne nawierzchnie dają ochronę tylko przy upadkach z niewielkich wysokości (do 100 cm), a przy tym ich amortyzacja w przypadku wielu z nich bywa dość ograniczona. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawierzchni syntetycznych – najskuteczniejsze w swoim działaniu będą te wykonane z poliuretanu bądź gumowego granulatu, które montowane są w formie specjalnych płytek bądź poprzez wylanie pełnej gotowej nawierzchni o określonym kształcie. Syntetyczna nawierzchnia jest gładka i jednorodna. Długo zachowuje swoją estetykę, nie ulega szybkiemu zniszczeniu nawet w efekcie nadmiernej eksploatacji, dodatkowo dając doskonałą amortyzację przy wielu upadkach.

Jaki zaplanować domowy plac zabaw?

Ilość oraz rodzaj sprzętów, jakie znajdą się na domowym placu zabaw zależy przede wszystkim od budżetu, jaki jest przeznaczony na ten cel. Decydując się na dużą ilość zabawek należy pamiętać o ich odpowiednim rozmieszczeniu, aby zapewnić dzieciom maksymalnie bezpieczną zabawę. Ponadto nie wystarczy ustawić huśtawki/ domku/ zjeżdżalni i pozwolić dziecku na zabawę w nich. Zanim maluch zacznie z nich korzystać należy pamiętać o ich zabezpieczeniu – muszą być stabilne, nie mogą się chwiać, a wszystkie elementy składowe muszą być całkowicie sprawne i solidnie przymocowane. Wybierając miejsce na plac zabaw warto wybrać te nieco zacienione – dla bezpieczeństwa dzieci nie powinny one przebywać zbyt długo narażone na intensywne działanie promieni słonecznych. Choć wybór zabawek na plac zabaw jest niezwykle szeroki, to przy ich wyborze kierować się należy preferencjami dzieci, ich wiekiem oraz bezpieczeństwem. Dlatego też wszystkie zabawki, jakie znajdą się na domowym placu zabaw obowiązkowo powinny być dostosowane do wieku i możliwości ich użytkowników. Zabawki mogą być wykonywane zarówno z tworzyw sztucznych jak i drewna – tu wybór materiału to kwestia indywidualna, zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Artykuł powstał we współpracy z TotalFit.pl – Drabinki gimnastyczne