Refundacja na wyroby chłonne – komu przysługuje i jak ją uzyskać?

Refundacja jest formą wspomagania chorych osób w ponoszeniu kosztów związanych z ich schorzeniem. W przypadku tych pacjentów, którzy cierpią z powodu nietrzymania moczu bądź stolca – refundacja obejmuje wyroby chłonne. Jest to szeroka gama produktów, które pomagają radzić sobie z kłopotliwymi dolegliwościami.

Komu należą się wyroby chłonne NFZ?

Są to produkty, które podlegają refundacji w ściśle określonych przypadkach. Pierwszą z grup pacjentów, jacy zostali objęci świadczeniem, są chorzy, u których kłopoty z nietrzymaniem moczu są wynikiem choroby nowotworowej lub operacji mającej na celu usunięcie guza. Do drugiej kategorii zaliczają się pacjenci, którym pieluchomajtki refundacja należy się w związku z innych schorzeniami, takimi jak choroby psychiczne, pęcherz neurogenny czy wrodzone lub nabyte choroby nerek. Od niedawna refundacja na wyroby chłonne przynależna jest także pacjentom objętym ustawą „za życiem”.

Kalkulator refundacji majtki chłonne

Jak uzyskać refundację na NFZ na wyroby chłonne? Przede wszystkim, trzeba zaliczać się do którejś z powyższych kategorii pacjentów. Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, udaj się do lekarza, który może wystawić odpowiedni dokument. Na nim określa się między innymi dane pacjenta oraz typ schorzenia, a także (ewentualnie) dodatkowe uprawnienia do dalszych obniżek kosztów (takie należą się między innymi kombatantom i weteranom wojennym czy honorowym dawcom krwi). Z takim dokumentem pacjent lub jego opiekun musi udać się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Tam – możliwe jest potwierdzenie uprawnień, a NFZ może przyznać świadczenie na maksymalnie 12 miesięcy. Po tym czasie należy ponownie udać się do lekarza. Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób obliczyć wysokość refundacji, skorzystaj z wygodnego kalkulatora refundacji. Dzięki niemu w kilku prostych krokach, z uwzględnieniem konkretnych wyrobów chłonnych, dowiesz się, ile musisz zapłacić. Tego rodzaju funkcjonalności często można znaleźć na stronach sklepów specjalizujących się w sprzedaży tego typu wyrobów.