Typy sylwetek a dobór kurtek i płaszczy na zimę

To, jak prezentujemy się w naszym stroju, zależy nie tylko od odpowiedniej kolorystyki, którą wybieramy oraz aktualnych trendów modowych, ale w dużej mierze uzależniona jest od prawidłowego dopasowania danej stylizacji do naszej figury. W sezonie jesienno-zimowym wiele pań ma problem, jaki płaszcz lub kurtkę wybrać, aby wyglądać nie tylko modnie, ale również podkreślić atuty figury, jednocześnie ukryć jej mankamenty. Dziś podpowiemy, czym się kierować, wybierając płaszcz lub kurtkę na zimę, biorąc pod uwagę typ naszej sylwetki.

Typy sylwetek

Aby ułatwić nam dopasowanie odpowiedniego stroju, styliści wyodrębnili podstawowe typy sylwetek, biorąc pod uwagę proporcje ciała i wpisując je w figury geometryczne – dla ułatwienia zrozumienia różnic między nimi. Wyróżnić możemy następujące typy: okrąg (jabłko), prostokąt (kolumna), trójkąt (gruszka), dwa odwrócone trójkąty (klepsydra).

Figura jabłko

Kobiety, które posiadają figurę określaną jako jabłko, mają dość obfity brzuszek, ale szczupłe nogi, zwykle dość duży biust oraz szerokie ramiona. W tym przypadku dążyć będziemy do ukrycia brzuszka, ale podkreślenia zgrabnych nóg. Powinniśmy wówczas wybierać płaszcze i kurtki o prostym kroju, dwurzędowym zapięciu, sięgające do połowy uda lub, w przypadku kurtek, nieco poniżej linii bioder. Aby optycznie zmniejszyć duży biust oraz szerokie ramiona, warto wybierać kurtki i płaszcze o żakietowym w dekolcie. Polecamy również kurtki o trapezowym fasonie oraz płaszcze o podwyższonej talii z lekko rozkloszowanym dołem. Odradzamy natomiast wszystkie modele, które posiadają zaznaczone wcięcie w talii, na przykład paskiem, gdyż w ten sposób tylko uwydatnimy obfity brzuszek.

Figura kolumna

Panie będące posiadaczkami figury w typie kolumna, jak sama nazwa wskazuje, posiadają prostą figurę, bez zaznaczonej talii, gdzie ramiona, pas i biodra zdają się mieć taką samą szerokość. Osoby o tym typie są zwykle szczupłe, nie posiadają również zaznaczonych pośladków, dlatego dopasowując do figury płaszcz lub kurtkę, należy dążyć do tego, aby optycznie dodać ciału nieco krągłości. Najlepszym fasonem kurtki lub płaszcza dla figury kolumny będzie ten, który posiada wcięcie w talii, a także rozkloszowany dół. Aby dodać sylwetce proporcji, strój powinien posiadać duży kołnierz, pagony na ramionach lub inne ozdoby, które optycznie poszerzają barki. Płaszczyk lub kurtka powinny być stosunkowo krótkie i sięgać maksymalnie do połowy uda. Pani o figurze kolumny najlepiej jednak będzie prezentować się w fasonie sięgającym do bioder.

Figura gruszka

Ten typ figury cechuje się szerokimi biodrami, obfitymi udami i pośladkami, nieco węższą talią oraz wąskimi ramionami. W przypadku tej sylwetki doskonale sprawdzą się fasony o kształcie litery A. Długość nie powinna natomiast przekraczać linii kolan. Warto wybierać modne peleryny, a także kurtki czy płaszcze posiadające zdobienia w górnej części, na przykład na pagonach czy na kołnierzu.

Figura klepsydra

Panie, które posiadają figurę klepsydry, są prawdziwymi szczęściarami. Sylwetka ta jest bowiem uważana za idealną, gdyż cechuje się pełnymi biodrami oraz biustem, a także wąską talią. Kobiety o takich kształtach powinny szukać fasonów płaszczy i kurtek, które podkreślą ich idealną linię sylwetki, a zatem będą posiadały zaznaczoną talię, na przykład za pomocą zawiązywanego paska, a także lekko rozkloszowany dół podkreślający biodra.

Wiedząc już, jak dopasować płaszczyk lub kurtkę do naszej sylwetki, pora wyruszyć na zakupy i uzupełnić swoją jesienno-zimową garderobę.