Zalety testów penetracyjnych w firmie

Dawniej każda firma zabezpieczała się przed włamywaczami, którzy chcieli ukraść jej wynalazki i patenty, montując kraty, organizując straże, chowając ważne rzeczy w sejfie. Dzisiaj jednakże musimy podjąć inne działania – w końcu dane przechowujemy w komputerze i stamtąd też może przyjść zagrożenie. Dlatego warto w każdej firmie wykonywać raz na jakiś czas testy penetracyjne. Jakie są ich zalety?

Dokładna analiza systemu

Przede wszystkim takie testy penetracyjne, będące w istocie w zasadzie atakami hakerskimi umożliwiają nam naprawdę sprawne i dokładne zarządzanie sieciami w firmie. Bowiem okazuje się, że dzięki tym testom nie tylko odkrywamy wszelkie luki w zakresie bezpieczeństwa systemu, skuteczności haseł itp. lecz także dowiadujemy się, które dane są najmniej chronione.

Możliwość podejrzenia pracy podwładnych

Warto jeszcze dodać, że testy penetracyjne umożliwiają nam także analizę działania naszych pracowników. Nie chodzi tu oczywiście o ich pracę sensu stricto, jednak o to, czy przypadkiem nie wprowadzają oni złośliwych oprogramowań, wirusów itp.

Zabezpieczenie przed możliwymi atakami

Na koniec należy wspomnieć jeszcze o tym, że dzięki testom penetracyjnym nasza administracja serwerami będzie wiedziała, jak przeciwdziałać możliwym atakom. Otrzymamy bowiem dokładne informacje, co trzeba zmienić i w jakim zakresie, aby nasze dane pozostały bezpieczne.

Pamiętajmy tylko o konieczności regularnego wykonywania testów penetracyjnych w firmie – inaczej ich skuteczność nie będzie za wysoka.

https://zdalnyadmin.com.pl